Ar verta pasitikėti knygų apžvalgomis?

Knygų apžvalgos – ilgos ir trumpos, prikaustančios ir neįdomios. Šie epitetai tinka ir pačioms knygoms. Iš tiesų nustebtumėte, kokiai gausybei dalykų tiktų ką tik paminėti dalykai… Bet reikia susikoncentruoti ir pristatyti temą: Ar verta pasitikėti apžvalgomis?

Taip ar ne

1. Pasitikėti verta. 2. Pasitikėti neverta. Du variantai. Kuris teisingas? Kuriam tikslingumo nestinga? Atsakymas paprastas, bet kartu ir sudėtingas, atveriantis naujas galvojimo kryptis: ar knygos apžvalga verta pasitikėjimo, priklauso nuo to, kas ją rašė, kur rašė, kaip rašė.

Ar dėmesio verta, ar neverta, priklauso ir nuo kitų dalykų. Pavyzdžiui, nuo skaitytojo lūkesčių. Kalba sukasi ne tik apie apžvalgos skaitytoją, bet ir apie žmogų, skaitantį apžvalgoje aptartą knygą. Įsivaizduokite, kad tas lūkesčių nestokojantis žmogus esate jūs. Visai tikėtina, kad romane (ar kito žanro kūrinyje) atrasite kitokių minčių – tokių, kurios nesutaps su apžvalgininko išsakytais teiginiais. Galbūt kils noras prieštarauti, gal norėsite parašyti apžvalgininkui, kad parašė neteisybę.

Bene todėl portale http://www.pastraipa.lt/ nėra tokių tekstų kaip „Jokiu būdu neskaitykite šio romano“ ar „Tai pati geriausia knyga, kurią galite įsigyti“. Ne, pastraipa.lt nesiūlo nei skaityti, nei neskaityti. Nesiūlo įsigyti konkretaus veikalo ar kaip tik bėgti šalin. Ir neperša nuomonės kaip neginčijamos tiesos. Tačiau šioje interneto svetainėje gali būti konstruktyvios kritikos. Juk pasitaiko ir taip, kad kas nors išleidžia knygą jos normaliai nesuredagavę. Nejaugi sakysi, kaip nuostabu, kaip taisyklinga…

Verčia filosofuoti

Štai kaip buvo rašyta straipsnio pradžioje: Knygų apžvalgos – ilgos ir trumpos, prikaustančios ir neįdomios. Šie epitetai tinka ir pačioms knygoms. Iš tiesų nustebtumėte, kokiai gausybei dalykų tiktų ką tik paminėti dalykai… Bet reikia susikoncentruoti ir pristatyti temą: Ar verta pasitikėti apžvalgomis?

Ar pastebėjote, kad varomoji jėga – prieštaringumas? Ilgos ir trumpos, prikaustančios ir neįdomios – tai priešybės. Ir turbūt nebus klaidinga teigti, jog šitai verčia filosofuoti…

Ne tik pasitikėjimo klausimas

Pastebėtina, kad knygų apžvalgos – ne tik pasitikėjimo, bet ir įdomumo klausimas. Jei neįdomu, tai skaitoma nebent todėl, kad labai reikia. O jei parašyta „užkabinančiai“, tada skaitoma maloniai.

O ar įmanomas variantas, kai knygų apžvalgos ir informatyvios, ir patraukiančios dėmesį, ir dar gausybę privalumų pateikiančios? Taip.