Ne paslaptis, kad nuvykus į kitą šalį darbo ieškoti nėra labai paprasta ir tai kartais pareikalauja nemažai laiko ir pastangų. Taip pat yra ir su į Lietuvą atvykstančiais kitataučiais, kurie atvyksta čia ieškodami skalsesnio duonos kąsnio.
Priklausomai nuo to, iš kurios šalies atvykstama, įsidarbinimo sąlygos yra skirtingos, todėl ne visuomet užsieniečiams pavyksta tai padaryti savarankiškai. Atvykstantys iš ES šalių užsienio piliečiai įsidarbinti gali paprasčiau ir su jų įdarbinimu paprastai nesklandumų kyla mažiausiai. Tačiau kalbant apie darbuotojus iš trečiųjų šalių, jų įdarbinimo procesas nėra paprastas, todėl dažnai nei darbdavys, nei darbuotojas patys tam nesiryžta.
Tačiau gera žinia ta, kad tokiems atvejams yra teikiamos kokybiškos ir sklandžios įdarbinimo paslaugos, kurios padeda abiems pusėms sutaupyti laiko ir nervų. Žinant tai, kad darbuotojams iš trečiųjų šalių yra reikalingas leidimas gyventi Lietuvoje, tokios dokumentacijos tvarkymu patys darbdaviai užsiimti nenori. Dažniausiai to vengia imtis tie darbdaviai, kurie iki šiol nėra su tuo susidūrę ir nežino, nuo ko turėtų pradėti.
Leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo tvarka skiriasi atsižvelgiant ir į tai, kuriam laikotarpiui tas darbuotojas yra įdarbinamas. Labai daug darbuotojų atvyksta dirbti į statybas, kitiems sezoniniams darbams. Tokiu atveju, kai jų darbo terminas trunka ne ilgiau nei metus, reikalinga nacionalinė viza ir leidimas dirbti mūsų šalyje. Tačiau nacionalinė viza suteikiama tik gavus leidimą dirbti.
Darbuotojai, planuojantys dirbti daugiau nei du ar tris metus, privalo gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje. Jeigu planuojama dirbti dar ilgesnį laikotarpį ar turint neterminuotą sutartį, būtina pasirūpinti leidimu, leidžiančiu nuolat gyventi Lietuvoje. Tačiau visais atvejais svarbu atkreipti dėmesį į sąlygas, kuriomis kiekvienas leidimas yra suteikiamas. Tai priklauso nuo įvairių aplinkybių.