Vynas yra gaminamas iš fermentuotų vynuogių sulčių ir paprastai nebūna stipresnis nei 16 %. Stipresni vynai paprastai būna spirituojami, todėl išgaunamas alkoholio kiekis nėra natūralus. Šis gėrimas yra labai senas, nes jo gamyba buvo užsiimama dar prieš mūsų erą. Šis alkoholinis gėrimas buvo vienas populiariausių svaigalų antikinėje Graikijoje ir kitose Romos civilizacijose. Vis dėlto, vyno atsiradimas siejamas su Gruzija bei Iranu. Būtent šiose teritorijose yra randama seniausių vyno gamybos pėdsakų.
Šiais laikais vyno gamyba yra populiari visame pasaulyje, tačiau dėl vynuogių auginimo sąlygų, ne visose šalyse pavyksta tai padaryti. Pasaulyje labiausiai vertinami vyno gamintojai yra iš Vidurio ir Pietų Europos šalių, tokių kaip Italija, Vokietija, Ispanija, Prancūzija ir panašiai. Taip pat savo išskirtiniu vynu garsėja ir Gruzija. Būtent šioje šalyje yra gaminamas viena stipriausių vynų rūšių. Paprastai yra skiriamos trys pagrindinės vyno rūšys: raudonasis vynas, baltasis vynas ir putojantis vynas.
Raudonasis vynas turi labai daug porūšių, kurie skiriasi savo skoniu, spalvos sodrumu ir gaminimo vieta. Raudonasis vynas yra patiekiamas kambario temperatūros vynui skirtoje taurėje. Tokios temperatūros vynas geriausia atskleidžia savo skonį ir aromatą, tačiau yra ir tokios rūšys, kurias patartina prieš vartojant atšaldyti. Raudonas vynas taip pat žinomas dėl savo gydomųjų savybių, nes saikingas ir teisingas vyno vartojimas gali apsaugoti nuo kraujagyslių ligų. Nereikėtų galvoti, kad dideli vyno kiekiai padės išvengti ligų, nes neatsakingas alkoholio vartojimas gali tik padidinti ligų riziką.
Baltasis vynas paprastai būna lengvesnio skonio, tačiau ne ką prastesnio aromato. Žinoma, vyno kokybė ir aromatas priklauso nuo rūšies ir gamintojo. Paprastai baltąjį vyną patartina patiekti atšaldytą, nes būtent vėsesnėje temperatūroje atsiskleidžia jo skonio subtilumas ir aromatas. Prie baltojo vyno, kaip ir prie raudonojo, galima patiekti įvairių patiekalų. Yra leidžiamos net specialios vynų rūšių knygos, kuriose rasite visus rekomenduojamus patiekalus ir maisto produktus prie tam tikros baltojo ar raudonojo vyno rūšies.
Putojantis vynas paprastai laikomas šventiniu gėrimu. Putojančio vyno taurė yra keliama per Naujuosius metus ar kitas pakilias šventes tokias, kaip gimtadieniai ar vestuvės. Putojantis vynas ne visuomet yra sampanas. Tai priklauso nuo putojančio vyno gamybos teritorijos. Jei putojantis vynas yra pagamintas Prancūzijos Šampanės regione, jis gali būti vadinamas šampanu. Paprastai šampanas yra geriamas kartu su desertais arba vienas.
Taigi, vynas – vienas seniausių alkoholinių gėrimų, kurį reikėtų vartoti atsakingai ir taisyklingai.