Kada reikalinga rekuperacinė vėdinimo sistema?

Rekuperacija_vėdinimo sistema
Rekuperacija_vėdinimo sistema

Efektyvus pastatų vėdinimas tinkamai įvertintas buvo išties neseniai. Pasikeitus naujos statybos reglamentui ir ėmus šiuose pastatuose įrenginėti mechaninio vėdinimo sistemas su rekuperacija, vis daugiau žmonių pradėjo domėtis jos privalumais.

Priverstinė vėdinimo sistema – ne tik naujos statybos pastatuose

Jeigu anksčiau daugelis rekuperacinę sistemą laikė prabangos dalyku, kuris nėra būtinas, tai šiandien požiūris visiškai pasikeitęs. Šiandien rekuperacijos įrengimo galimybėmis domisi vis daugiau ne tik naujos statybos namų savininkų, bet ir renovuojantys savo senos statybos būstus, įskaitant butus.

Tiesa, renovuojant namus reikėtų atkreipti dėmesį, kad priverstinė vėdinimo sistema reikalinga tais atvejais, kuomet pastatas yra sandarus ir šiltas. Kitu atveju toks vėdinimas nebus efektyvus ir nauda bus nepastebima, kadangi šiluma bus prarandama pro nesandarias pastato vietas – sienas, langus ar orlaides.

Kaip veikia mechaninio vėdinimo sistema?

Vėdinant natūraliu būdu ar ventiliatorių pagalba, to padaryti neįmanoma. Tai reiškia, visas oras vėdinimo metu išeina lauk kambario temperatūros, o iš lauko patenka oras lauko temperatūros. Taip padidėja šildymo sąnaudos, kadangi atvėsusį kambario orą reikalinga papildomai pašildyti iki norimos temperatūros.

Vėdinimo metu efektyviai panaudoti energiją ir sugrąžinti dalį šilumos atgal į patalpas galima vieninteliu būdu – vėdinimu su rekuperacija. Pateikime pavyzdį, kaip tai atrodo realiai:

  • tarkime, kambario temperatūra yra +22 °C,
  • lauko temperatūra yra -10 °C.

Rekuperatoriaus pagalba, iš lauko paimamas oras yra pašildomas šilumokaičio pagalba. Tokiu būdu į patalpas -10 °C lauko temperatūros oras patenka maždaug +15 °C.

Šalinant orą vyksta atvirkštinis procesas – dalis šalinamo oro šilumos yra grąžinama ir panaudojama tiekiamo oro pašildymui. Taip +22 °C kambario temperatūros oras į lauką patenka atvėsęs iki maždaug -4 °C. Priklausomai nuo rekuperatoriaus tipo ir techninių charakteristikų šilumos grąža gali būti skirtinga ir svyruoja tarp 65-95 %.

Kada galima įsirengti priverstinio vėdinimo sistemą?

Rekuperacinė sistema gali būti centralizuota – su lanksčių ortakių sistema ir decentralizuota – mini rekuperatoriai. Lanksčių ortakių sistemą reikėtų suplanuoti dar statybų ar renovacijos procese, kol dar neatlikta vidaus apdaila. Mini rekuperatorius galima įrengti bet kada, jie ypač pasiteisina renovuotuose senos statybos daugiabučiuose.