Norint suprasti plaukų spalvos mokslą, būtina žinoti, ką dažome. Plaukų tipai gali būti labai skirtingi – nuo garbanotų iki tiesių, nuo plonų iki storų, nuo šviesių iki juodų – beveik nėra dviejų vienodų plaukų sruogų. Kaip pritaikyti dažymą prie savo plaukų tipo?
Dažant labai svarbu žinoti savo plaukų tipą. Jei norite susipažinti su pagrindine plaukų sudėtimi, peržiūrėkite mūsų straipsnį apie plaukų mokslą. Kai šiek tiek sužinosite apie savo plaukų sudėtį, labai svarbu suprasti, kaip ji veikia jūsų plaukus. Jūsų natūralus plaukų pigmentas, vadinamas melaninu, yra plaukų žievėje – tai ląstelės, išsidėsčiusios kartu su plauko pluoštu. Štai kodėl plaukų dažymas taip pat vyksta žievėje, nes jis veikia natūralų jūsų plaukų pigmentą, jei vyksta plaukų dažymas sruogelemis tada yra keletas papildomų niuansų.
Kokie veiksniai turi įtakos plaukų spalvos veikimui?
Jūsų dabartinė plaukų spalva (natūrali ar anksčiau dažyta) turi įtakos tam, kaip gaunama nenuolatinė ar nuolatinė plaukų spalva. Jei nežinote, kokį atspalvį pasirinkti, vadovaukitės šia ilgamete plaukų spalvos taisykle – plaukų spalvą sėkmingai galite keisti iki trijų atspalvių šviesesne arba tamsesne nei pradinė spalva. Pavyzdžiui, jei šiuo metu turite vidutiniškai rudus plaukus, galite juos pašviesinti iki šviesiai rudų arba tamsiai rudų, arba tamsinti iki tamsiai rudų.
Plaukų tipas taip pat turi reikšmės. Stambūs plaukai, kurių skersmuo yra didelis, paprastai ilgiau sugeria spalvą, o ploni plaukai, kurių skersmuo yra mažas, sugeria spalvą trumpiau. Sausi arba perregimi plaukai gali greičiau sugerti spalvą. Kadangi dažymo laikui įtakos turi keli veiksniai, norint įvertinti dažymo laiką, būtina atlikti sruogų testą.
Kaip veikia dažymas?
Plaukų dažymas veikia padengdamas kiekvieną sruogą spalva (nenuolatinė spalva) arba prasiskverbdamas pro kiekvieną plauko kutikulę, patekdamas į plauko žievę ir susijungdamas su plauku (nuolatinė spalva). Nepermanentinę plaukų spalvą ilgainiui galima išplauti šampūnu, o permanentinė spalva, kaip rodo pavadinimas, nudažo plaukus visam laikui. Tačiau kadangi plaukai nuolat auga, spalva galiausiai išnyks. Kaip yra skirtingų tipų plaukai, taip yra ir skirtingų tipų plaukų spalvos, kaip nurodyta šioje lentelėje.
Nuolatinė plaukų spalva
Kaip galima suprasti iš pavadinimo, šis plaukų dažymo būdas nuolat dažo jūsų plaukus. Jis veikia iš išorės į vidų – proceso metu pašalinama natūrali spalva ir produktu suteikiama norima spalva. Kol spalva lieka ant plaukų, augant plaukams išryškėja nedažyti plaukai.
Štai faktai apie ilgalaikį plaukų dažymą:
- 100 % padengia žilus plaukus, net ir atsparius žilus.
- Gali pašviesinti plaukus 1-3 atspalviais
- Taip pat galima naudoti subtiliems spalvos pokyčiams
- Išlieka ilgiau nei tiesioginio dažymo produktai
- Rekomenduojama dažyti šaknis kas 4-6 savaites, kad būtų išvengta pastebimo šaknų ataugimo
Kaip veikia nenuolatinis (iki 24 šampūnų) plaukų dažymas?
Šis tipas veikia padengdamas kiekvieną plaukų sruogą spalva – jis dar vadinamas demi-permanentine plaukų spalva. Jei plaukus dažote pirmą kartą arba norite tik paryškinti savo natūralią spalvą, išbandykite nepermanentinį produktą, kuris išsilaiko iki 24 šampūnų be ilgalaikių įsipareigojimų ir yra artimas jūsų natūraliai arba dabartinei plaukų spalvai.
Štai faktai apie nepermanentinę plaukų spalvą
- Mažesnis pH nei nuolatinės spalvos
- Nėra amoniako – naudojamas amoniako pakaitalas (MEA arba AMP)
- Mažesnė peroksido koncentracija nei nuolatinės spalvos
- Panaši dažų paletė kaip ir ilgalaikių dažų
- Nepalieka pastebimos šaknų linijos
- Kaip veikia nenuolatinė (iki 8 šampūnų) plaukų spalva?
Nepermanentinė plaukų spalva, kuri išlieka iki 8 šampūnų, švelniai prideda spalvos molekulių į plauko kutikulės sluoksnį – ji dar vadinama pusiau ilgalaike plaukų spalva. Kiekvieno plovimo metu kutikulė atsiveria – taip spalva išsiskiria. Sudėtyje nėra amoniako ar peroksido, todėl natūralus plaukų pigmentas nėra balinamas.
Kaip veikia kondicionieriai?
Plaukai beveik visada yra veikiami dalykų, kurie gali juos pažeisti: UV spinduliai, chloruotas vanduo, sūrus vanduo, dieta, ilgalaikė cheminė priežiūra, karščio formavimas. Net tokie dalykai kaip šampūnas, džiovinimas rankšluosčiu ir šepečiu sukelia trintį, kuri gali pažeisti plaukus. Pažeisti plaukai tampa šiurkštūs ir nuobodūs. Kondicionieriai apsaugo nuo pažeidimų ir juos atkuria, todėl plaukai tampa šilkiniai ir blizgantys.