
Rekuperacinė sistema yra pagrįsta priverstinio arba dar kitaip – mechaninio vėdinimo sistema, kuri gali būti centralizuota arba decentralizuota. Nuo to priklauso, ar gali būti įrengta ortakių sistema, ar ne.
Centralizuota vėdinimo sistema pagrįsta dviejų kompleksinių dalių – tai rekuperatoriaus ir ortakių sistemos veikimo principu. Tuo tarpu decentralizuotas vėdinimas veikia tik atskirų mini rekuperatorių, įrengtų lokaliai kiekvienoje patalpoje, pagalba. Nors mini rekuperatoriai nepasižymi tokiu efektyvumu, kaip rekuperatoriai su ortakiais, tačiau bet kokiu atveju geriau nei natūralus vėdinimas.
Iš principo, rekuperacinė sistema pasižymi bent trimis svarbiais privalumais, kurie užtikrina ne tik žmogaus gyvenimo kokybę, bet ir paties namo „sveikatą“:
- Oro kaita. Rekuperatorius užtikrina nuolatinę ir nepertraukiamą oro apykaitą patalpose. Be to, oro apykaita vyksta pagal iš anksto numatytą kiekvienos patalpos dydį, gyventojų skaičių.
Tuo tarpu natūralus vėdinimas yra efektyvus tik proceso metu. Tačiau, vis dėlto, tokio vėdinimo efektyvumas išnyksta jau iškart po to, kai langai, orlaidės ar durys yra uždaromi. Tai ypatingai pasijunta šaltuoju metų laiku, kuomet vėdinti nuolatos nėra galimybės. Yra maždaug apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo efektas prarandamas jau vos po pusės valandos. - Oro kokybė. Kalbant apie oro kokybę, rekuperatoriuje yra integruotas specialus filtras, kuris sulaiko kietąsias daleles bei neutralizuoja nemalonius kvapus. Be to, jis sulaiko mikrobus, bakterijas, taipogi žiedadulkes, sporas, kas labai svarbu alergijų turintiems gyventojams.
Būtent to niekaip negalima užtikrinti natūralaus vėdinimo metu, kuomet atvėrus langą, į patalpas patenka dulkės ir visi alergenai. O kur dar iš kaimynystės sklindantys krosnies išmetamų dūmų ar rūkalų kvapai, triukšmas. - Šilumos grąža. Be išvardintų privalumų, susijusių su oro kokybe, dar vienas ir ne mažiau svarbus yra energijos taupymas. Rekuperacinė sistema, priklausomai nuo rekuperatoriaus tipo ir jo techninių savybių, gali užtikrinti net iki 95 % šilumos grąžos. Tai kitaip vadinama įrenginio efektyvumu.
Vėdinimo metu dalis energijos paimama iš šalinamo oro ir panaudojama tiekiamo oro pašildymui. Tokiu atveju iš lauko tiekiamas oras patenka ne lauko temperatūros, o net iki 10 laipsnių šiltesnis.